Екзарх Донецький відвідав парафії міста Дніпра

14 Січня 2022

14 січня 2022 року Божого, коли Церква вшановує Обрізання Господнє та Святого Василія Великого, владика Степан Меньок, екзарх Донецький УГКЦ, завітав на парафію святого Миколая Чудотворця у місті Дніпрі.

У Дніпрі появився дерев'яний храм в гуцульському стилі - РІСУ

Храм святого Миколая УГКЦ у м. Дніпрі

У храмі святого Миколая архієрей звершив Божественну Літургію у співслужінні мітрофорного протоієрея Василя Пантелюка, який є настоятелем парафії, та ієрея Івана Косарєва, настоятеля парафії святого Володимира Великого у місті Новомосковську, а також диякона Миколи Паламарчука.

Під час проповіді владика Степан пригадав вірним про походження і значення свята Обрізання Господа нашого Ісуса Христа:

«Традиція обрізання була відомою багатьом народам Сходу, але для вибраного народу вона стає знаком особливого союзу з Богом. В Новому Завіті Христос як Законодавець сам сповнює закон: на восьмий день Його як дитя приносять, щоб обрізати і дати ім’я. У євреїв вибір імені залежав від обставин при народженні, або дитину називали певним іменем, прикмети якого надіялись в майбутньому побачити втіленими в характері дитини. Божому дитяті ім’я визначив сам Бог: «Ангел сказав Йосифові: Вона (Марія) породить сина, і ти даси йому ім'я Ісус, бо він спасе народ свій від гріхів їхніх (Мт.1,21). Ісус означає «Бог є спасінням».

«Обрізання було прообразом новозавітного Хрещення. Спір про обрізання серед новозавітних християн 49 року був першою серйозною проблемою молодої церкви. Апостол Павло каже, що хрещення є нерукотворним обрізанням: «У ньому (в Христі) ви були й обрізані обрізанням нерукотворним, коли ви з себе скинули це смертне тіло, – обрізанням Христовим» (Кол.2,11-12), – зазначив владика Степан.

Значення празника для нас, за словами єпископа, полягає в жертві, самовідреченні. Владика також звертає увагу на те, яку роль в християнстві відіграє ім`я Господа, адже знаємо з Євангелія про силу Ісусового імені: «Ім'ям моїм виганятимуть бісів, будуть говорити мовами новими; гадюк руками братимуть, і хоч би що смертоносне випили, не пошкодить їм; на хворих будуть руки класти, і добре їм стане» (Мр.16,17-18).

У другій частині гомілії архіпастир звертається до постаті святителя Василія Великого, якого в цей день вшановує Свята Церква:

«Жан Рів’єр у своїй праці «Святий Василій – єпископ Кесарії» пише: святий Василій – це одна з найсвітліших і найславніших постатей старинної Грецької Церкви. Вже його сучасники дали йому титул «великого». Він аскет з покликання, людина чину зі своєї природи. Правила святого Василія стали кодексом монашого життя на Сході, подібно як Правила святого Бенедикта на Заході. Він аскет, єпископ, бесідник, учитель, богослов і вчений. Без сумніву він є найдосконалішим представником Церкви свого часу. У святого Василія життя є в повній гармонії з його наукою, або краще кажучи його наука – це ніщо інше як відбитка його життя»

January 01: St. Basil's Day - Web-Holidays.com

«Знаємо свідчення святого Єфрема Сирійського, який оповідав, як, зайшовши до церкви, побачив Василія, який проповідував, а на його плечі – білого голуба. Святий Єфрем тоді закликав:  «Великий Ти, Боже, у своїй правді. Василій — це вогненний стовп і його устами говорить Святий Дух!». Вогненний стовп — це символ його геройської любові до Бога і ближніх. Він став символом і його духових синів та дочок у Василіянському Чині», – підкреслив владика Степан.

По завершенні Літургії владика Степан звернувся до настоятеля храму отця Василя Пантелюка з вітальним словом з нагоди іменин. Єпископ пригадав, як щойно прибувши до Донецька як новопризначений екзарх, одразу дізнався про великий авторитет отця Василя серед місцевих мешканців.

«Отець Василь багато років жертовно й віддано служить на Сході України. Коли я був призначений екзархом в Донецьк, то одразу дізнався, що отець Василь користувався надзвичайним авторитетом серед людей. Крім того він є знаним екзорцистом. Вперше побачившись з отцем, я подумав що він монах – таким послухом і духовною поставою він виділявся», – поділився спогадами єпископ.

Після спільного співу многоліття владика Степан вирушив до храму Покрова Пресвятої Богородиці, щоб привітати тамтешнього пароха отця Василя Колодія з іменинами та ювілеєм, адже нещодавно отцеві виповнилось 55 років.

Покрова Богородиці церква УГКЦ - УГКЦ м. Дніпро?

 Храм Покрова Персвятої Богородиці УГКЦ в м. Дніпрі 

Отець Василь вже багато років сповняє священниче служіння в Дніпрі. Храм Покрова Пресвятої Богородиці, в якому отець Василь Колодій душпастирює, був освячений владикою Степаном 2011 року Божого.    

 


Пресслужба Донецького екзархату УГКЦ