«Просімо в Йоана Хрестителя мужності в голосінні правди!»

12 Вересня 2020

 

В день Усікновення чесної голови пророка, предтечі та Хрестителя Йоана, владика Степан Меньок, екзарх Донецький, звершив Божественну Літургію в храмі святого Володимира в місті Запоріжжі.

У проповіді єпископ наголосив, що Йоан Хреститель загинув мученицькою смертю за те, що голосив правду: «Цар боявся вбивати Йоана, але через обіцянку, яку дав дочці Іродіяди,  жінки свого брата, змушений був його стратити. Але яка справжня причина смерті Йоана Предтечі? Людям, які чинили беззаконня, була неприємна та правда, яку він говорив, викриваючи їхні гріхи».

Владика Степан також торкнувся теми вартості людського життя та трагічності смерті без покаяння:

«Ми знаємо з історії про війни, на яких сотні, тисячі людей гинули через ідеї різних диктаторів. Іноді задумуємося, чого вартна людина? Якби ми не мали віри, то могли б подумати, що людське життя нічого взагалі не варте, але коли усвідомлюємо, що в момент смерті душа людини відділяється від тіла, то трагічною виглядає раптова смерть людини, яка не є до смерті приготованою. Це є трагедія».

Зі сторінок Євангелія ми знаємо, що Йоан Хреститель мав виключну місію проповідувати про прихід Спасителя від самого свого зачаття і до мученицької смерті – він звіщав про Христа ще в лоні своєї матері святої Єлисавети, проповідував Його за життя, а також передвіщав Воскресіння Христове після своєї смерті, перебуваючи з душами праведників:

«Після смерті душа святого пророка і Хрестителя зходить до аду. Ад – це є місце, в якому праведники очікували приходу Спасителя. В богослужбових текстах читаємо про те, як Йоан Хреститель прийшов до аду після смерті та втішив тих, що там перебували: «Не бійтеся, ще трошки, і Христос вас визволить!». Дуже цікаво, що Йоан Предтеча за життя предвіщав людям прихід Христа, і той же Йоан Хреститель по своїй смерті далі предвіщає Христа тим, що очікують його приходу», – мовив архієрей.

Наприкінці проповіді владика Степан закликав всіх звернутись до святого Йоана, Хрестителя й Предтечі Господнього, з проханням про хоробрість, з якою зможемо говорити правду:

«Просімо в Йоана Хрестителя мужності в голосінні правди! Щоб ми не боялись говорити правду, коли вона є корисною, коли вона необхідна для спасіння. Цього і я сьогодні прошу для всіх нас в святого Йоана Предтечі: щоб в спільноті людей восторжествувала Правда, якою є сам Ісус Христос, який промовляє до нас словами: «Я є дорога, Правда і Життя» (Йо. 14,6)

 

Пресслужба Донецького Екзархату УГКЦ