ВІдпустові святкування у Званівці

30 Серпня 2020

Щорічні відпустові святкування у василіянському монастирі в селі Званівка Бахмутського району на Донеччині відбуваються на празник Успіння Пресвятої Богородиці, 28 серпня. Апостольський Престол спеціальним розпорядженням надав повний відпуст для їх учасників.

Історично склалося так, що більшість греко-католиків зосереджена в Галичині, на західній Україні. Проте, майже до середини ХІХ століття християни-католики східного обряду проживали на широких теренах Волині та центральної України, а вже після другої світової війни, внаслідок репресивного переселення мешканців Галичини багато їх опинилося теж на Донеччині. У свобідній Україні вони бажали вільно визнавати свою віру і тому, відповідаючи на їхні проханні і запити, спочатку на східну Україну поїхали священики, теж і ченці-василіяни, а пізніше були створені перші церковні структури – екзархати на чолі з єпископом. Посеред інших труднощів давався взнаки брак знакових, об’єднуючих церковних святинь, навколо яких могли б гуртуватися греко-католики цього регіону. Адже відвідувати прощі та моління у великих греко-католицьких паломницьких місцях, наприклад у Гошеві чи Зарваниці, надто далеко і складно.

Греко-католики Званівки, які спорудили величаву церкву і василіянський монастир, виявили теж бажання мати у своїй святині ікону, яка супроводжувала їх у рідному селі Ліскувате, звідки їх переселили багато десятків років тому на Донеччину. У Луцьку іконописець Катерина Ганейчук написала копію цієї ікони святої Діви Марії, яку привезли до монастиря і її урочисто освятив владика Степан Меньок, ЧНІ. Ця подія стала теж натхненням розпочати розбудову у Званівці першого відпустового центру в Донецькому екзархаті УГКЦ. У 2017 році владика Степан Меньок, екзарх Донецький, своїм розпорядженням заснував Марійський відпустовий центр при монастирі отців василіян у Званівці, а Апостольський Престол надав повний відпуст для паломників, установивши свято на Успення Пресвятої Богородиці. Таким чином греко-католики східної України отримали свій відпустовий центр, до якого можуть набагато легше організовувати прощі.

Цьогорічні святкування розпочалися молитовними чуваннями в навечір'я празника. З пішою прощею прибули вірні довколишніх парафій УГКЦ. Вони взяли участь у Святій Літургії, яку очолив о. Марко Федак, ЧСВВ. Велику вечірню з литією відслужив о. Августин Шоп'як, ЧСВВ, а потім була співана вервиця, під час якої розважання таїнств  виголошував о. Павло Федусів, ЧСВВ.

Святкову Божественну літургію у свято Успіння Пресвятої Богородиці очолив Провінційний радник о. Павло Федусів, ЧСВВ. З ним співслужили настоятель званівського монастиря о. В'ячеслав Сеник, настоятель покотилівського монастиря на Харківщині о. Йосиф Щур та численні священники Донецького екзархату, які прибули на святкування зі своїми вірними. У проповіді о. Павло наголосив, що ми живемо не тільки для себе, а теж, щоб поєднатися з Богом. Життя проминає, і врешті ми станемо перед ним, і якщо про це пам’ятаємо, то цінуємо кожну прожиту хвилину, не витрачаємо даремно час на гнів, нетерплячість, ворожнечу. Цю істину краще розуміємо через заглиблення у події і значення свята Успення Діви Марії.

До сповіді і святого Причастя приступило понад 300 вірних. Після Літургії відбулось водосвяття і трапеза для всіх присутніх вірних на подвір'ї монастиря як свідчення єдності віри та діяльної християнської любові.

 

Джерело: osbm.in.ua