Архиєрей завітав на храмове свято в місто Мирноград

15 Липня 2020

12 липня 2020 року Божого, в день спомину святих первоверховних апостолів Петра І Павла, владика Степан Меньок, екзарх Донецький, очолив Божественну Літургію з нагоди храмовго свята в місті Мирнограді (Донецька область).

Архиєреєві співслужив отець Іван Василенко, декан Краматорський, настоятель храму святих апостолів Петра і Павла, а також священнослужителі деканату.

Святкова Літургія розпочалась з освячення нового іконостасу та Престолу.

Освячення Престолу – важлива подія, адже Престіл – це центральне місце Літургії, місце, де відбувається переєстествлення, тобто переміна хліба і вина на Тіло і Кров нашого Спасителя Ісуса Христа. За давнім чином під час освячення Престіл кроплять свяченою водою, помазують святим миром, а потім поривають кількома обрусами, на які також кладеться антимінс, в якому зашиті мощі котрогось зі святих, потім на престолі ставиться Кивот, Євангеліє тощо.

Отець-доктор Юрій Федорів у своїй праці «Обряди Української Церкви. Історичний розвиток і пояснення» (Торонто, 1970) так описує значення престолу:

«Найважливіше місце у святилищі є Престол, який символізує самого Христа Господа. Симеон Солунський каже, що «священний вівтар представляє небо і все те, що є "превище небес", де стоїть Святий Престол невидимого Бога».  Передусім Святий Престол - це правдивий жертовник, що на ньому приноситься в жертву Христос Бог наш за наші гріхи. Він, як Архиерей і Син чоловічий, віддає Себе на заколення в безкровній жертві на Престолі»[1].

Під час проповіді владика Степан пригадав усім присутнім про постаті святих Петра і Павла, історію їхнього життя, покликання, апостольської діяльності та мученицької смерті за Христа. Важливим аспектом, на який звернув увагу архипастир, була першість святого Петра серед апостолів, з якої випливає примат, тобто першість, його наступників – єпископів Риму, яких називаємо Папами.

Наприкінці Божественної Літургії отець Іван, парох, виступив з подякою за підтримку до владики Степана та всіх парафіян, а ті, хто в особливий спосіб долучився до становлення і розвитку парафії, були нагороджені подячними грамотами від архиєрея.

По завершенні урочистостей всі присутні рушили на подвір’я храму, де єпископ разом зі священниками звершив Чин освячення води, а після цього відбулася святкова трапеза, на яку були запрошені всі присутні. Під час гостини владика, отці та вірні мали змогу насолодитись виступами народних колективів та поезією авторства пані Ганни Гайворонської, активної парафіянки, авторки багатьох книг, членкині Нціональної спілки письменників України.

Слава Богу за все!

 

Пресслужба Донецького Екзархату УГКЦ

 [1]Юрій Федорів, Обряди Української Церкви. Історичний розвиток і пояснення, Рим – Торонто, 1970